Terhesgondozás
Egy új élet világra hozása sok izgalommal és várakozással teli, mellette sokféle orvosi, védőnői teendővel is, amely mind a baba, mind a mama egészségét biztosítja. A terhesgondozás komplex egészségügyi feladat, amelyben résztvesz a nőgyógyász, szülésznő, védőnő és a háziorvos is. Az elvégzendő feladatokat és hogy azoknak melyik terhességi időszakban kell megtörténnie törvény határozza meg.
A terhesgondozásban a háziorvos feladatai:
- meglevő alapbetegség gondozása
- laboratóriumi beutalók kiállítása. Az első timeszter során vércsoport és ellenanyag meghatározás, hepatitis és szifilisz és "nagylabor". van Második trimeszterben vérkép és vízelet vizsgálat, valamint vércukorterhelés van, míg a harmadik trimeszterben vérkép és vizeletvizsgálat, ellenanyagszűrés van.
- EKG elvégzése vagy beutaló kiállítása.
- "kiskönyv kitöltése" - háziorvosi vizsgálat elvégzése. A Váronadógondozási könyvet a védőnő adja a kismamának. A terhesség során egyrészt "kottaként" működik (mikor milyen vizsgálat szükséges), valamint egyesz szakemberek ebben vezetik az észleléseiket, vizsgálati eredményiket.
- keresőképtelen állományba vétele és tartása nőgyógyász javaslatára.
- fizikális paraméterek ellenőrzése
- adójóváíráshoz szükséges igazolás kiállítása (betöltött 90. nap után)
- CSED igazolás kiadása. A szülés várható ideje előtt 28 nappal (vagy a szülés után) lehet igányelni a CSED-et. Amennyiben a terhesség vége előtt igényli, akkor szükséges hozzá háziorvosi igazolás.
- gyógyszerírás
Sok esetben a nőgyógyász a háziorvosi gondozáshoz tartozó feladatok kisebb - nagyobb részét is elvégzi (beutalók kiadása, lelet ellenőrzése, adójóváíráshoz igazolás kiadása, gyógyszerírás).
